Product Details:
| Chamber Volume | 800 L |
| Mount Type | Horizontal |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Chamber Material | Stainless Steel |
| Max Temperature | 134 C |
| Door Type | Sliding Door |
| Power Supply | 220 V AC |
| Control Type | PLC |
Product Details:
| Chamber Volume | 500 L |
| Mount Type | Horizontal |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Chamber Material | Stainless Steel 316 |
| Max Temperature | 134 C |
| Door Type | Double Door |
| Power Supply | 220 V AC |
| Control Type | PLC |
Product Details:
| Mount Type | Vertical |
| Autoclave type | Vertical |
| Automation Grade | Manual |
| Max pressure | 1.2 bar |
| Heating Mode | Electric |
| Chamber volume | 35 to 180 Liter |
| Control type | Fully automatic |
| Max temperature | 121 °C |
| Power supply | 230 V single phase |
| Chamber material | SS 304 |
| Mounting | Floor standing |
| Vacuum system | Single stage |
| Application | Hospital CSSD |