Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Chamber Volume | 400 L |
| Mount Type | Horizontal |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Usage/Application | Hospital |
| Chamber Material | Stainless Steel 316 |
| Shape | Rectangular |
| Max Temperature | 134 C |
| Door Type | Double Door |
| Temperature Range | 121 to 134 Degree Celsius |
| Pressure Range (psi) | 15 to 22 psi |
| Material | Stainless Steel |
| Capacity | 430 Litres |
| Insulation Wall | Triple Wall |
| Approval Certificate | ISO 9001 2008, CE Certification |
| Warranty | 1 Year |
| Brand | Genist |
| No. Of Trays | 3 Tray |
| Voltage | 440 Volts |
| Installation | Yes |
| Size | 600 x 600 x 1200 mm |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Chamber Volume | 78 Litres |
| Mount Type | Floor Mounted Autoclave |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Chamber Material | Stainless Steel 316 |
| Shape | Vertical |
| Max Temperature | 134 C |
| Heating Mode | Steam Heated |
| Temperature Range | 121 Degree Celsius |
| Pressure Range (psi) | 15 to 20 PSI |
| Material | Stainless Steel |
| Model No. | GTA001A |
| Approval Certificate | WHO Certificate, ISO 9001 2008, CE Certificate, CE, GMP |
| Warranty | 1 Year |
| Product Type | Autoclave |
| Inner Chamber | Stainless Steel 304 |
| Is It Rust Proof | Rust Proof |
| Control | PLC HMI |
| Insulation Wall | Double Wall |
Construction and Design
• Vertical Autoclave Design: Built to meet international quality standards.
• Lid and Locking System:
o The lid is designed to be operated via a square handle at the top.
o All locking systems and lids are made from thick gun metal, chrome plated for durability.
• Outer Shape: The outer body is rectangular, providing a stable structure.
• Water Level & Pressure: These are locked in an enclosure for safe operation.
• Castor Wheels: Provided at the bottom for easy mobility.
• Documentation: Supplied with complete IQ (Installation Qualification), OQ (Operational Qualification), and PQ (Performance Qualification) documentation for compliance.
Safety and Control Features
• Triple Safety System: Equipped with a triple safety system for secure operation.
• Extra Heater: Comes with an extra heater that can be activated as needed using a separate switch.
• Automatic Water Inlet Valve: Ensures proper water supply during operation.
• Temperature Controller cum Indicator: Allows easy monitoring and adjustment of temperature.
• Validation Port: For external validation during operation
Customization and Control
• Double Wall / Triple Wall: Available in both double-wall and triple-wall configurations for enhanced insulation and safety.
• PLC Controller: Can be equipped with a PLC controller instead of a digital controller for more precise control and automation
CERTIFICATIONS:
ISI certified.
CDSCO
ISO certified issued by NABCB notified body.
Product Details:
| Capacity (in Litre) | 75 L |
| Orientation | Vertical |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Automation Level | Manual |
| Chamber Material | Stainless Steel 304 |
| Shape | Vertical |
| Temperature Range | 121 Degree Celsius |
| Pressure Range (psi) | 15 to 20 PSI |
| Material | Stainless Steel |
| Capacity | 78 Litres |
| Brand | Genist |
| Type of Sterilizer | Vertical |
| Mount Type | Floor Mounted Autoclave |
| Model No. | GTA 001 |
| Warranty | 1 Year |
| Frequency | 50 to 60 Hz |
| Voltage | 220 to 230Volts |
| Power Consumption (KW) | 6 kW |
| Size | 300 x 500 mm |
| Installation | Yes |
| Is It Rust Proof | Rust Proof |
| Insulation Wall | Triple Wall |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Mount Type | Horizontal |
| Chamber Volume | 600 (w) x 600 (h) x 1200 (d) mm |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Model Name/Number | GTA-003 |
| Chamber Material | Stainless Steel 316 |
| Max Temperature | 121-134 |
| Door Type | Single Door |
| Warranty | 1 Year |
| Brand | Genist |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Type Of Sterilizer | Steam Sterilizer |
| Pressure Range | 5-20 psi |
| Color | Steel |
| Temperature Range | standard operation at 121 degree celsius with an option upgrade to 134 degree Celsius for specific r |
| Insulation Wall | Double Wall |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 210 V |
| Frequency | 50 Hz |