Hospital Equipment
Manufacturer of a wide range of products which include mortuary chamber gtm - 001.
Mortuary Chamber GTM - 001
Product Price :Get Latest Price
Product Brochure Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Body capacity | 2-8 body |
| Chamber type | Three tier |
| Outer body material | SS 316 |
| Length | 6 Feet |
| Cooling range | 2 to 8°C |
| Refrigerant | R134 |
| Power supply | 230V AC single |
| Brand | Genist |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Voltage | 220-240 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Temperature Range | 2-8 Degree Celsius |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
| Phase | Single Phase |
| Capacity | 2,3,4,6,8,12 etc. |
GTM - 001
Construction
Double-walled structure for enhanced insulation
Corrosion-free stainless steel (SS 304) interior and exterior
Durable, hygienic, and easy to clean
Capacity Options
Available in
2, 3, 4, 6, 8, 12 body storage configurations
Customizable as per user requirement
Alarm System
Audio-visual alarms for
high/low temperature alerts
Body Trays
Robust and smooth-sliding trays designed for secure cadaver placement
Silent Features
Washable interiors with a
drainage channel for easy cleaning
Vapor-proof interior lamp for visibility
DOOR TYPE
Individual key locks for each door for security.
Triple-point neoprene rubber gaskets ensure
airtight sealing and
magnetic closure for enhanced safety.
Galvanized steel doors lined with stainless steel for extra protection and durability
GASKET
High-quality neoprene rubber gaskets fitted on all doors to ensure
airtight sealing and
long-lasting performance.
Additional Information:
- Production Capacity: 2,3,4,6,8,12,etc.