Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Mount Type | Floor Mounted Autoclave |
| Material | Stainless Steel |
| Chamber Material | Stainless Steel 316 |
| Shape | Horizontal |
| Max Temperature | 134 C |
| Door Type | Double Door |
| Pressure Range (psi) | 15 to 22 psi |
| Type of Sterilizer | Horizontal |
| Temperature Range | 121 to 134 Degree Celsius |
| Model No. | GTA- 003A |
| Approval Certificate | ISO 9001 2008, CE Certificate |
| Warranty | 1 Year |
| Brand | Genist |
| Control | PLC HMI , Digital Contoller |
| Insulation Wall | Triple Wall |
| Country of Origin | Made in India |
| Chamber Size | 500 X 1200 mm |
| Chamber Volume | 100 L |
| Capacity | 450 litre |
IRON CAPACITY Electric: 3,6,12,25
Steam: 2,4,8,16
Body: 2 MM, M.S. Powder coated
Pressure Vessel: Boiler quality steel construction. S.S. 316 grade heavy duty electric heaters, imported water level
regulator, electric solenoid steam release safety valve, water into the vessel
Fully Automatic pressure control, temperature control, water inlet. Dry cutout device excessive steam pressure release
Rating: 6/9 KW, 12/18KW, 18/27KW, 45/63KW
Steam Output: 12 Kg./Hr
Suitable for No. of Irons: 2
Body: 2 MM, M.S. Powder coated
Pressure Vessel: Boiler quality construction 10 MM thick seamless
Heaters: S.S. Heavy duty Electric Heaters used
Pump: Water feeding pump of 1 HP capacity
Control Panel: Contactors 1. 25 AMP 1 No, 2.16 AMP 1No.
Standard Machine operate on 440 V, 3 phase, 50HZ CYS AC Electric supply, Special Voltage on request.
Machines are also made to order as per customer’s requirements & specifications.