Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Autoclave type | Sliding Door |
| Control type | Fully automatic |
| Model | GTA-006 |
| Material | Stainless Steel |
| Max temperature | 134 °C |
| Shape | Rectangular |
| Max pressure | 1.2 bar |
| Type of Sterilizer | Steam Sterilizer |
| Power supply | 240 V three phase |
| Chamber Volume | 400 L |
| Application | Hospital |
| Capacity | 430 Litres |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Mount Type | Floor Mounted Autoclave |
| Size | 600 X 600 X 1200 mm |
| Temperature Range | 121 to 134 Degree Celsius |
| Warranty | 1 Year |
| Brand | Genist |
| Product Type | Autoclave |
| Voltage | 440 Volts |
| Loading Type | Trolleys |
| Control | PLC HMI |
| Insulation Wall | Triple Wall |
| Country of Origin | Made in India |
Doors & Sealing
•
Door Type: Vertical sliding, single/double door
•
Material: SS 316
•
Sealing: Silicon gasket, pressurized with compressed air
•
Pressure Gauge: For gasket monitoring
Control & Interface
•
Microprocessor-based and PLC system
• 4-5 color touch-sensitive LCD display
• Battery backup & non-volatile memory
• Digital I/O controls and analog measuring inputs
• PC connectivity for monitoring and control
• Displays pressure & temperature in chamber, jacket, and gasket
Safety Features
• Self-locking safety door: Cannot be opened under pressure
• Steam pressure gauge for monitoring in the boiler
Safety & Control
• Heater Shut-Off: Automatically powers off heaters if water level in the heating section drops below a preset level
Automatic Process Checking & AlarmsPhase timeout
Power failure (ignores power loss < 10 sec)
Low water level, water presence in the chamber
Steam Generator – Key FeaturesMaterial: Made of SS 316 Stainless Steel for durability and corrosion resistance
Automatic Water Level Control: Ensures proper water level in the boiler by activating the water pump and supply valve
Operating SpecificationsWorking Temperature: 121°C to 134°C
Electrical Supply: 440V AC, 50Hz, 3 Phase
Pressure: Delivered at 50-80 PSI
Electric Vacuum System – Key Features
Vacuum Pump: Multistage vacuum pump with a liquid ring
CERTIFICATIONS:ISI CERTIFIED.
CDSCO
ISO CERITIFIED BY NABCB NOTIFIED BODY.
Additional Information:
- Item Code: GTA-006
- Delivery Time: 8 weeks