Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Application | Lab Cleaning |
| Tank Capacity | 30 L |
| Ultrasonic Frequency | 50 kHz |
| Ultrasonic Power | 500 W |
| Body Material | Stainless steel |
| Max. Temperature | upto 70 degC |
| Heater Power | 6000 W |
| Tank Material | SS 316 |
| Control Type | Digital |
| Material | SS 316 |
| Model Number | GTUS-001 |
| Capacity | Above 30 Liters |
| Brand | Genist |
| Usage Area | Medical |
| Warranty | 1 Year |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 230 V |
| Power Source | Electric |
| Temperature | 30 to 69 Degree Celsius |
| Frequency | 50 Hz |
GTUC-001 Multiple-use: – Cleaning of Glass wares, parts, and tools made up of Brass, Stainless Steel, Aluminum, Gold, Silver, etc., Infection Control of surgical equipment, Degassing, Dissolution, Degreasing, Dispersion, Suspension, Sonochemistry, Nanotechnology, etc.
Premium TechnologiesOptional Items (Capacity and dimensions to suit the Client requirement)
Outer Body M.S.
Timer Mechanical Temp. Cont.
Thermostatic
Machines are also made to order as per customer’s requirements & specifications.
Additional Information:
- Item Code: GTUS-001
- Production Capacity: 500
- Delivery Time: 30-45 DAYS